"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT

 

 

 

   

 

                       

We need your help

Since 2010, we have released more than seven hundred young falcons. During this time, thanks to these reintroductions, over 400 young falcons have already hatched in nature. Every year, we try to ring the young falcons in all nests we know. We run live broadcasts from several of them, thanks to which we can keep track of what is happening in the slots.

This year, we plan to release another 80 falcons, ring all young birds in their natural nests, and transmit from falcon nests. In March and April this year we've launched three more new online previews.

To achieve this, financial resources are necessary for this.

We do not have € 74,344 for this year yet

It will not be possible without your help. We count on your support that thanks to the funds raised, we will be able to continue our efforts.

We count on every, even the smallest donation

logo_dotpay
 
 

€ 8 948 from € 83 292

  darowizna
Thank you to all donors

Who's online

Now online:
 • 10 members
 • 223 guests
Latest members:

Zarejestruj się i / lub zaloguj, aby przeglądać całe FORUM...

Sticky O temacie

 • dziuniek
 • dziuniek's Avatar Topic Author
 • rozległe
More
29 Dec 2015 19:43 - 30 Dec 2015 21:30 #1 by dziuniek
dziuniek created the topic: O temacie
W tej kategorii dokumentujemy obserwacje sokołów wędrownych w różnych miejscach ich występowania w kraju z wyłączeniem gniazd, z których realizowane są transmisje organizowane przez Stowarzyszenie Sokół.

Na razie, z oczywistych usprawiedliwionych względów panuje tutaj totalny nieład formalny w nazewnictwie, regułach rozpoczynania itd. Proponuję w tym wątku rozpocząć dyskusje porządkującą. Mam już pierwsze spostrzeżenia, wnioski i propozycje, ale muszę się oddalić, bo inne niespodziewanie pilne zadanie czeka. Na pewno temat nie może zawierać nazwy kategorii, dotychczas zawierał, aby wyróżniać się z natłoku innych.


Edit (30.12.) :

1. Propozycja dotycząca nazwy tematu w tej kategorii. Moim zdaniem wystarczy samo miejsce występowania określone w dowolny sposób zaproponowany przez autora. Dotychczasowe wydają się być dostatecznie komunikatywne. No, może ten las Cata uzupełniłbym o jednosłowną treść wskazującą na "las wsiedleniowy", czy jakoś tak :-) .

2. Sądzę, że można by zasugerować autorom postów, aby w miarę posiadanych możliwości technicznych miejsce obserwacji ( z wyłączeniem wiadomych lasów oczywiście), czyli miejsce gdzie stali prowadząc obserwację określali współrzędnymi geograficznymi odczytanymi z urządzenia GPS.

3. Sądzę, że pierwsze posty tradycyjnie powinny zawierać więcej informacji o tym jakie treści w tym temacie są pożądane, aby nie było wątpliwości co do klasyfikacji potencjalnie wadliwych postów.

___________
pozdr
dziuniek
OBSERWACJA SOKOŁÓW NA ŻYWO POD PKiN - INFORAMCJE tel. 722 592 176
Last Edit: 30 Dec 2015 21:30 by dziuniek.
The following user(s) said Thank You: HasiaW, Lili, mim, kazek52, miedzia, Mysia, wifi, BogusiaGDN79, tiga8

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • Frugoslaw
 • Frugoslaw's Avatar
More
19 Feb 2018 17:25 - 19 Feb 2018 17:49 #2 by Frugoslaw
Frugoslaw replied the topic: O temacie
mapka występowanie sokołów wędrownych w Warszawie:


This image is hidden for guests.
Please log in or register to see it.

This message has an attachment image.
Please log in or register to see it.

Last Edit: 19 Feb 2018 17:49 by Frugoslaw.
The following user(s) said Thank You: jur, Terka, HasiaW, alob, aalina, Lili, kazek52, miedzia, Mysia, BogusiaGDN79, Matusia

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • aalina
 • aalina's Avatar
More
19 Feb 2018 17:59 - 19 Feb 2018 18:58 #3 by aalina
aalina replied the topic: O temacie
Ponieważ ostatnio w Warszawie i okolicach namnożyło się sokołów i miejsc w których są widywane powstał problem szczególnie dla tych co nie znają Warszawy i nie obserwują na żywo ze zorientowaniem się kto i gdzie . Spróbowałam to ogarnąć.

Miejsca obserwacji sokołów w Warszawie i okolicy ( luty 2018)


1. PKiN (Płac Kultury i Nauki PKiN)
2. WTT (Biurowiec Warsaw Trade Tower )


Te dwa miejsca to rewir na którym rządzą: Franek i Giga.

(Franek L/ żółta, P/czarna 2/CD. Giga L/żółta, P/niebieska 8K)

Rok 2016 lęg na PKiN
Rok 2017 likwidacja gniazda i lęg na WTT,
Oba sokoły spędzają sporo czasu na iglicy i wyższych piętrach pałacu.

3. Bielany osiedle Ruda
4. Żerań


Te dwa miejsca to rewir na którym rządzą: Gajowy i Leśna

(Gajowy L/6/Y, P/ złota , Leśna L/czarna, P/zielona 1/SP)

Rok 2015 lęg na Bielanach ( Franek i Leśna)
Rok 2016 i 2017 lęgi na Żeraniu. W 2017 nieudany.
Oba sokoły zima polują i nocują na Bielanach w pobliżu miejsca poprzedniego lęgu.


5. Blue Point ( biurowiec Praga )
6. Plac Szembeka ( Kościół Najczystszego Serca Maryi)Do niedawna wydawało się, że te dwa miejsca zajmują dwa sokoły . Ale czy tak jest ?

Na biurowcu Blue Point widywana jest samica bez obrączek. Ze względu cynamonowy odcień jej piersi nazwana została Cynamonową panienką, Cynamonką. Jur nazwał ją Kamizelką bo ma nietypowy układ i centkowanie piór.

Kolejny miejsce gdzie pojawia się sokół bez obrączek to Kościół na placu Szembeka Podobno od trzech lat mieszkańcy widują tam sokoła przez cały rok..

Obserwatorzy widywali i dokumentowali sokolim Forum sokoły i na Blue Point i na Placu Szembeka. Ostatnie lutowe obserwacje przez Aster i Tigę pokazały, że być może w obu miejscach przebywa ta sama samica. Była maksymalnie najedzona i przenosiła się z jednego miejsca na drugie. A nasze obserwatorki za nią.

7. Bazylika św Floriana ( Praga )

Samica bez obrączek

Na wieżach Bazyliki od ponad roku widywane są sokoły. Zimą 2017 była para. Latem sokołów nie było. A teraz ponownie jest sokół. To samica ale samca nie widać. Czyżby samica pojawiała się na zimowisko a potem leci gdzieś gdzie ma swoje gniazdo.

8. WZT (Praga Północ, komin dawnych Zakładów Tłuszczowych)

Na kominie od dawna pojawia się samica Basia .

9. EC Kawęczyn

Obserwacje prowadzone są od IV 2013 roku. Do czerwca 2017 była widywana para sokołów. Brak informacji czy były lęgi.

Zastanawiam się czy te trzy miejscówki Bazylika, WZT i Kawęczyn są na tyle blisko, że sokoły które są obserwowane mogły się przemieszczać między nimi.

10. Konstancin-Jeziorna ( komin starej cegielni)

W 2017 roku obserwowana była para sokołów ( samiec z 2015 roku z Włocawka z obrączkami nr 3AD . Samica bez obrączek) i jeden młody który w czerwcu 2017 rozpoczynal pierwsze loty.


Mam prośbę do obserwatorów ( Aster, Tiga, Jur, PKIN, Frugosław, Marek45, Fario ) i inni którzy oglądają sokoły własnym okiem, okiem Lusi lub innych armat o uzupełnienie postu. Chodzi mi o cechy szczególnie sokołów. No bo ile jest właściwie sokołów w Warszawie ? kto wie na pewno?
Last Edit: 19 Feb 2018 18:58 by aalina.
The following user(s) said Thank You: jur, Terka, HasiaW, alob, marsz, PKIN, Lili, mim, kazek52, miedzia, czesli, Mysia, BogusiaGDN79, ewalis, Matusia

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • Frugoslaw
 • Frugoslaw's Avatar
More
19 Feb 2018 19:00 - 19 Feb 2018 19:04 #4 by Frugoslaw
Frugoslaw replied the topic: O temacie
tu wyraźniejsza mapka

images81.fotosik.pl/998/9969852b3d68074c.jpg ,

nie mogłem wstawić ( lub wymienić) do pierwszego postu bo edycja nie działa.....

This image is hidden for guests.
Please log in or register to see it.

Last Edit: 19 Feb 2018 19:04 by Frugoslaw.
The following user(s) said Thank You: jur, Terka, taren, HasiaW, alob, marsz, mim, kazek52, miedzia, BogusiaGDN79, ewalis

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • jur
 • jur's Avatar
More
19 Feb 2018 19:48 - 19 Feb 2018 21:19 #5 by jur
jur replied the topic: O temacie
Cóż ja mogę dodać w temacie o co aalina prosi. Obserwacje sokołów nauczyły mnie jednego, że sokół bardzo się zmienia w zależności od światła padającego i odbitego od tła. Ten sam sokół wygląda inaczej w różnym świetle i tyle. Po ostatnich fotkach i obserwacjach na Pl. Szembeka i Blue Point sam już nie wiem, czy to ten sam sokół. Najlepiej byłoby ustawić się w dwóch miejscach jednocześnie i poczekać, wtedy na 100% rozwieją się domysły. Kamizelka nazywana też Cynamonową Panienką ma bardzo charakterystyczne upierzenie brzucha, środek prawie bez nakrapianych piór. Nakrapiane są tylko okolice boczne, właśnie tak jakby miała rozpiętą kamizelkę :woohoo: . W dodatku nie jest biała tylko jakaś taka "pomarańczowa" :woohoo: . Być może to efekt pierzenia, a teraz pierzy się bardzo (luty 2018). Zobaczymy w późniejszym czasie co z tego wyniknie i co to za "ptica" ;) .

Natomiast ponad wszelką wątpliwość można stwierdzić, że Kamizelka i samica z Bazyliki Katedralnej Św. Floriana to DWIE RÓŻNE samice.
Co do Kawęczyna, to daaawno tam nie byłem , ale jak już będzie budka z kamerą to sobie wtedy popatrzymy, kto się tam kręci i skąd przybywa :P .

Latanie to najpiękniejsza ze sztuk .
Last Edit: 19 Feb 2018 21:19 by jur.
The following user(s) said Thank You: Terka, taren, alob, aalina, marsz, Lili, mim, kazek52, miedzia, Mysia, BogusiaGDN79, ewalis, ewako, aster

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: dziuniek