"SOKÓŁ"

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT

Zarejestruj się i / lub zaloguj, aby przeglądać całe FORUM...

Sticky O temacie

 • dziuniek
 • dziuniek's Avatar Topic Author
 • rozległe
More
29 Dec 2015 19:43 - 30 Dec 2015 21:30 #1 by dziuniek
dziuniek created the topic: O temacie
W tej kategorii dokumentujemy obserwacje sokołów wędrownych w różnych miejscach ich występowania w kraju z wyłączeniem gniazd, z których realizowane są transmisje organizowane przez Stowarzyszenie Sokół.

Na razie, z oczywistych usprawiedliwionych względów panuje tutaj totalny nieład formalny w nazewnictwie, regułach rozpoczynania itd. Proponuję w tym wątku rozpocząć dyskusje porządkującą. Mam już pierwsze spostrzeżenia, wnioski i propozycje, ale muszę się oddalić, bo inne niespodziewanie pilne zadanie czeka. Na pewno temat nie może zawierać nazwy kategorii, dotychczas zawierał, aby wyróżniać się z natłoku innych.


Edit (30.12.) :

1. Propozycja dotycząca nazwy tematu w tej kategorii. Moim zdaniem wystarczy samo miejsce występowania określone w dowolny sposób zaproponowany przez autora. Dotychczasowe wydają się być dostatecznie komunikatywne. No, może ten las Cata uzupełniłbym o jednosłowną treść wskazującą na "las wsiedleniowy", czy jakoś tak :-) .

2. Sądzę, że można by zasugerować autorom postów, aby w miarę posiadanych możliwości technicznych miejsce obserwacji ( z wyłączeniem wiadomych lasów oczywiście), czyli miejsce gdzie stali prowadząc obserwację określali współrzędnymi geograficznymi odczytanymi z urządzenia GPS.

3. Sądzę, że pierwsze posty tradycyjnie powinny zawierać więcej informacji o tym jakie treści w tym temacie są pożądane, aby nie było wątpliwości co do klasyfikacji potencjalnie wadliwych postów.

___________
pozdr
dziuniek
OBSERWACJA SOKOŁÓW NA ŻYWO POD PKiN - INFORAMCJE tel. 722 592 176
Last Edit: 30 Dec 2015 21:30 by dziuniek.
The following user(s) said Thank You: HasiaW, Lili, mim, kazek52, miedzia, Mysia, wifi, BogusiaGDN79, tiga8

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • Frugoslaw
 • Frugoslaw's Avatar
More
19 Feb 2018 17:25 - 19 Feb 2018 17:49 #2 by Frugoslaw
Frugoslaw replied the topic: O temacie
mapka występowanie sokołów wędrownych w Warszawie:


This image is hidden for guests.
Please log in or register to see it.

This message has an attachment image.
Please log in or register to see it.

Last Edit: 19 Feb 2018 17:49 by Frugoslaw.
The following user(s) said Thank You: jur, Terka, HasiaW, alob, aalina, Lili, kazek52, miedzia, Mysia, BogusiaGDN79, Matusia

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • aalina
 • aalina's Avatar
More
19 Feb 2018 17:59 - 19 Feb 2018 18:58 #3 by aalina
aalina replied the topic: O temacie
Ponieważ ostatnio w Warszawie i okolicach namnożyło się sokołów i miejsc w których są widywane powstał problem szczególnie dla tych co nie znają Warszawy i nie obserwują na żywo ze zorientowaniem się kto i gdzie . Spróbowałam to ogarnąć.

Miejsca obserwacji sokołów w Warszawie i okolicy ( luty 2018)


1. PKiN (Płac Kultury i Nauki PKiN)
2. WTT (Biurowiec Warsaw Trade Tower )


Te dwa miejsca to rewir na którym rządzą: Franek i Giga.

(Franek L/ żółta, P/czarna 2/CD. Giga L/żółta, P/niebieska 8K)

Rok 2016 lęg na PKiN
Rok 2017 likwidacja gniazda i lęg na WTT,
Oba sokoły spędzają sporo czasu na iglicy i wyższych piętrach pałacu.

3. Bielany osiedle Ruda
4. Żerań


Te dwa miejsca to rewir na którym rządzą: Gajowy i Leśna

(Gajowy L/6/Y, P/ złota , Leśna L/czarna, P/zielona 1/SP)

Rok 2015 lęg na Bielanach ( Franek i Leśna)
Rok 2016 i 2017 lęgi na Żeraniu. W 2017 nieudany.
Oba sokoły zima polują i nocują na Bielanach w pobliżu miejsca poprzedniego lęgu.


5. Blue Point ( biurowiec Praga )
6. Plac Szembeka ( Kościół Najczystszego Serca Maryi)Do niedawna wydawało się, że te dwa miejsca zajmują dwa sokoły . Ale czy tak jest ?

Na biurowcu Blue Point widywana jest samica bez obrączek. Ze względu cynamonowy odcień jej piersi nazwana została Cynamonową panienką, Cynamonką. Jur nazwał ją Kamizelką bo ma nietypowy układ i centkowanie piór.

Kolejny miejsce gdzie pojawia się sokół bez obrączek to Kościół na placu Szembeka Podobno od trzech lat mieszkańcy widują tam sokoła przez cały rok..

Obserwatorzy widywali i dokumentowali sokolim Forum sokoły i na Blue Point i na Placu Szembeka. Ostatnie lutowe obserwacje przez Aster i Tigę pokazały, że być może w obu miejscach przebywa ta sama samica. Była maksymalnie najedzona i przenosiła się z jednego miejsca na drugie. A nasze obserwatorki za nią.

7. Bazylika św Floriana ( Praga )

Samica bez obrączek

Na wieżach Bazyliki od ponad roku widywane są sokoły. Zimą 2017 była para. Latem sokołów nie było. A teraz ponownie jest sokół. To samica ale samca nie widać. Czyżby samica pojawiała się na zimowisko a potem leci gdzieś gdzie ma swoje gniazdo.

8. WZT (Praga Północ, komin dawnych Zakładów Tłuszczowych)

Na kominie od dawna pojawia się samica Basia .

9. EC Kawęczyn

Obserwacje prowadzone są od IV 2013 roku. Do czerwca 2017 była widywana para sokołów. Brak informacji czy były lęgi.

Zastanawiam się czy te trzy miejscówki Bazylika, WZT i Kawęczyn są na tyle blisko, że sokoły które są obserwowane mogły się przemieszczać między nimi.

10. Konstancin-Jeziorna ( komin starej cegielni)

W 2017 roku obserwowana była para sokołów ( samiec z 2015 roku z Włocawka z obrączkami nr 3AD . Samica bez obrączek) i jeden młody który w czerwcu 2017 rozpoczynal pierwsze loty.


Mam prośbę do obserwatorów ( Aster, Tiga, Jur, PKIN, Frugosław, Marek45, Fario ) i inni którzy oglądają sokoły własnym okiem, okiem Lusi lub innych armat o uzupełnienie postu. Chodzi mi o cechy szczególnie sokołów. No bo ile jest właściwie sokołów w Warszawie ? kto wie na pewno?
Last Edit: 19 Feb 2018 18:58 by aalina.
The following user(s) said Thank You: jur, Terka, HasiaW, alob, marsz, Lili, mim, kazek52, miedzia, czesli, Mysia, BogusiaGDN79, ewalis, Matusia

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • Frugoslaw
 • Frugoslaw's Avatar
More
19 Feb 2018 19:00 - 19 Feb 2018 19:04 #4 by Frugoslaw
Frugoslaw replied the topic: O temacie
tu wyraźniejsza mapka

images81.fotosik.pl/998/9969852b3d68074c.jpg ,

nie mogłem wstawić ( lub wymienić) do pierwszego postu bo edycja nie działa.....

This image is hidden for guests.
Please log in or register to see it.

Last Edit: 19 Feb 2018 19:04 by Frugoslaw.
The following user(s) said Thank You: jur, Terka, taren, HasiaW, alob, marsz, Lili, mim, kazek52, miedzia, BogusiaGDN79, ewalis

Please Log in or Create an account to join the conversation.

 • jur
 • jur's Avatar
More
19 Feb 2018 19:48 - 19 Feb 2018 21:19 #5 by jur
jur replied the topic: O temacie
Cóż ja mogę dodać w temacie o co aalina prosi. Obserwacje sokołów nauczyły mnie jednego, że sokół bardzo się zmienia w zależności od światła padającego i odbitego od tła. Ten sam sokół wygląda inaczej w różnym świetle i tyle. Po ostatnich fotkach i obserwacjach na Pl. Szembeka i Blue Point sam już nie wiem, czy to ten sam sokół. Najlepiej byłoby ustawić się w dwóch miejscach jednocześnie i poczekać, wtedy na 100% rozwieją się domysły. Kamizelka nazywana też Cynamonową Panienką ma bardzo charakterystyczne upierzenie brzucha, środek prawie bez nakrapianych piór. Nakrapiane są tylko okolice boczne, właśnie tak jakby miała rozpiętą kamizelkę :woohoo: . W dodatku nie jest biała tylko jakaś taka "pomarańczowa" :woohoo: . Być może to efekt pierzenia, a teraz pierzy się bardzo (luty 2018). Zobaczymy w późniejszym czasie co z tego wyniknie i co to za "ptica" ;) .

Natomiast ponad wszelką wątpliwość można stwierdzić, że Kamizelka i samica z Bazyliki Katedralnej Św. Floriana to DWIE RÓŻNE samice.
Co do Kawęczyna, to daaawno tam nie byłem , ale jak już będzie budka z kamerą to sobie wtedy popatrzymy, kto się tam kręci i skąd przybywa :P .

Latanie to najpiękniejsza ze sztuk .
Last Edit: 19 Feb 2018 21:19 by jur.
The following user(s) said Thank You: Terka, taren, alob, aalina, marsz, Lili, mim, kazek52, miedzia, Mysia, BogusiaGDN79, ewalis, ewako, aster

Please Log in or Create an account to join the conversation.

Moderators: dziuniek