Pierwsza obserwacja sokoła wędrownego w Słupsku pochodzi z 30 lipca 2020 r. Pojedynczego osobnika zauważyła FalcoFanka Iwona65 na kominie Kotłowni Rejonowej - K2 należącym do ENGIE EC Słupsk sp. z o.o. Później sokoły były obserwowane na zmianę na dwóch różnych kominach należących do EC. Przełom nastąpił kilka dni później. 5 sierpnia 2020 r., gdy wspólna obserwacja z FalcoFanką Terka zaowocowała stwierdzeniem pary sokołów na kominie KR - 1 przy ul. Koszalińskiej.
Przyjazne podejście ENGiE EC Słupsk już na pierwszym spotkaniu, które odbyło się 29 września 2020 r. z Zarządem Spółki zaowocowało zgodą na montaż budki lęgowej dla pary sokołów oraz chęcią wyposażenia jej w podgląd.
Pandemia i związane z nią obostrzenia opóźniały montaż budki, do którego ostatecznie doszło 24 lutego 2021 na kominie KR-2 przy ul. Świętej Klary z Asyżu. Komin ten już wcześniej upodobała sobie ostatecznie para sokołów.
Po montażu gniazda pierwszy wrócił samiec po tygodniu i często odlatywał wieczorem zawsze w jednym kierunku. Chyba udało mu się ,,namówić,, partnerkę na powrót. Ta powtórnie została zauważona dopiero 8 marca 2021 r. i długo jeszcze unikała gniazda. W końcu nastąpiła akceptacja budki, zaczęły się trochę opóźnione toki. Późniejsze zachowanie pary wskazywało na inkubację i następnie na opiekę nad młodymi. Kontrola dronem z dnia 20 maja 2021 potwierdziła wszystkie te obserwację. W gnieździe było widać młode sokoły :), które zostały zaobrączkowane 27 maja 2021 r. Słupska para doczekała się dwóch samiczek 6CZ, 7CZ i jednego samczyka 8CZ.
A parę rodziców stanowiła niezaobrączkowana samica i młody samiec wykluty na kominie MEC Koszalin w 2019 roku o numerach obrączek 8 BN.
Po udanym sezonie lęgowym, Zarząd ENGiE zdecydował się na sfinansowanie podglądu on-line z gniazda, który został zainstalowany w dniu 22 lipca 2021 r.