WebCam - Gniazdo Włocławek MPEC

Wyniki konkursu na imiona dla młodych sokołów - Włocławek MPEC 2024

Administrator

2

alt

Zakończył się konkurs na imiona dla młodych sokołów wędrownych z lęgu 2024 na terenie MPEC we Włocławku.

Zwycięskie imiona to:

 • femaleORKAN 7ER - jako pierwszy zgłosił Filip Frankowicz
  drzwi86
  (Gniezno).
 • femaleWINCENT 8ER - jako pierwsza zgłosiła Teresa Buszko
  Terka
  (Ustka).
 • femalePAZUR 9ER - jako pierwsza zgłosiła Marlena Borowiak
  Marlena72
  (Gdańsk).
 • femaleBOSS 0ER - jako pierwsza zgłosiła Krystyna Knopa
  raktoja
  (Sopot).

W I etapie konkursu otrzymaliśmy propozycje imion od 54 osób. Poprawnie zgłoszono 49 różnych propozycji imion męskich. Na najciekawsze propozycje oddano 637 ważnych głosów.
Szczegóły poniżej.

Serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

Podsumowanie roku 2021

Ciuciek

3

Sezon lęgowy 2021 był przełomowym w historii tego gniazda. Po dziesięciu latach doczekaliśmy się w nim lęgu sokoła wędrownego. Był to dopiero czwarty lęg w dwudziestoletniej historii gniazda na włocławskim MPECu.

Czytaj więcej...

Podsumowanie roku 2020

Ciuciek

2

Rezydenci
image
maleSzkwał

Wykluł się 2019 roku w gnieździe na kominie PGE w Gdyni. Jest synem pochodzącej z Niemiec Bryzy oraz reintrodukowanego pod Wrocławiem Bosmana. Posiada obrączkę żółtą i niebieską z kodem 0BS. Na MPECu przebywa od 23 lipca. 

image
femaleGlinka

Niezaobrączkowana samica. Prawdopodobnie zimująca z daleka. Od 2016 roku pojawia się na MPECu w okresie od początku października do początku maja.

image
maleSamiec 8VW

W 2019 roku został wypuszczony pod Włocławkiem (leśna reintrodukcja). Posiada obrączki zieloną i czarną z kodem 8VW. We Włocławku na MPECu przebywał od początku do marca do maja. 

image
femaleZazamka

Niezaobrączkowana samica. We Włocławku pojawia się od 2019 roku na kominie MPECu i EC Zazamcze. Na MPECu widywana głównie w okresach dłuższej nieobecności Glinki. W tym roku pojawiała się od maja do października. 

Czytaj więcej...

Sokoły MPEC 2012

Administrator

1

W roku 2012 ponownie możemy obserować pustułki na kominie MPEC. Sokoły, które tu poprzednio gniazdowały, Piorun i Iskierka,  ponownie wybrały gniazdo na drugim końcu Włocławka, na kominie ANWILu. Piorun, dla przypomnienia, urodził się właśnie w Anwilu w 2004 roku. Samica natomiast została reintrodukowana w 2006 roku w Szczecinku.

Wcześniejsze obserwacje potwierdzały, że Piorun i Iskierka przystąpiły do lęgów na jednym z kominów ANWILu. W dniu 10 maja 2012 roku zespół w składzie Sławomir Sielicki i Krzysztof Bykowski - filmowiec, skontrolował i zaobrączkował młode sokoły. W gnieździe zastaliśmy 4 młode: 3 samczyki i 1 samiczkę. Wszystkie pisklęta zostały zaobrączkowane, obfotografowane i umieszczone z powrotem w gnieździe.

Czytaj więcej...

Pustułki w 2011 roku

Administrator

W roku 2011 jeszcze do początku marca można było obserwować parę sokołów wędrownych, ich zaloty, kopulacje. Wszystko wskazywało na to, że będziemy świadkami kolejnego udanego sezonu lęgowego. Niestety, wizyty sokołów były już coraz rzadsze, a zamiast nich do gniazda zaczęły zaglądać pustułki. Pioruna i Iskierkę, dotychczasowych lokatorów gniazda w MPECu, udało się zlokalizować na drugim końcu Włocławka, na terenie zakładów ANWIL, miejsca, gdzie urodził się Piorun. Prawdopodobnie ptakom bardziej odpowiada tamto gniazdo, ale do tej pory było zajmowane przez inne sokoły, choć bez przychówku. Od kilku miesięcy nie obserwowaliśmy już tam żadnego sokoła, dlatego też para z MPECu się tam przeniosła.

08 marca po raz pierwszy zauważono pustułkę w gnieździe w MPECu. Później zaczęły coraz częściej zaglądać do gniazda. Wygląda na to, że będziemy mieć okazję obserwować w tym roku dla odmiany życie pustułek. Pustułki do lęgów przystępują koło połowy kwietnia, mamy więc jeszcze trochę czasu na pierwsze jaja. Składają od 3 do 8 jaj, koloru identycznego jak sokoły wędrowne, tylko znacznie mniejsze.

Dla osób bardziej zainteresowanych pustułką polecam pozycję: PUSTUŁKA - Paweł Śliwa, Łukasz Rejt.