STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIKICH ZWIERZĄT / FUNDACJA

WebCam - Gniazdo Dolina Baryczy

Podsumowanie roku 2020

Autor: FF Diana

Kod CMS

Dolina Baryczy to miejsce, gdzie znajdowało się ostatnie znane gniazdo sokoła wędrownego przed załamaniem się jego populacji. To tu w 1965 roku zaobrączkowano ostatnie młode sokoły w Polsce.

Rezydenci
image
maleSamiec Borek

Obrączka lewa niebieska 1AX, prawa zielona, wykluł się w 2017 roku w Dolinie Baryczy.

image
femaleSamiczka Zdenka

Obrączka obserwacyjna żółta MC, wykluła się w 2018 roku w Czechach, jej rodzime gniazdo znajduje się w Beskidach w odległości 240 km od Doliny Baryczy.

Więcej…

Dolina Baryczy - wprowadzenie

Autor: Administrator

Kod CMS

Dolina Baryczy to miejsce, gdzie znaleziono ostatnie znane gniazdo sokoła wędrownego przed załamaniem jego populacji. To tutaj w roku 1965 zaobrączkowano ostatnie młode sokoły na Polsce. W latach 2010 do 2019  wypuściliśmy tu ponad dwieście młodych sokołów. Na pierwsze rezultaty musieliśmy jednak czekać aż do 2015 roku, kiedy to sokoły złożyły jaja w gnieździe reintrodukcyjnym. Lęg się jednak nie udał. W roku następnym ptaki dochowały się już 3 młodych a w latach 2017-2019 po cztery młode. Ze względu na lęgi sokołów zmieniliśmy miejsce reintrodukcji. W roku 2019 ponownie w gnieździe reintrodukcyjnym, ale już w nowym miejscu, pojawiły się sokoły. Samiec pochodzi z miejscowego lęgu z roku 2017, samica natomiast przyleciała z Czech i wykluła się w roku 2018. Ze względu na młody wiek, ptaki same jeszcze nie przystąpiły do lęgu, natomiast intensywnie dokarmiały młode sokoły wypuszczane w tym miejscu. Zainstalowaliśmy dla nich nowe gniazdo, przy którym znajduje się prezentowany podgląd on-line. 

Od wielu lat, poza funduszami unijnymi, norweskimi stale wspiera nas w pracach na tym terenie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Podgląd on-line w Dolinie Baryczy w całości został sfinansowany przez ten Fundusz. Transmisja natomiast jest finansowana przez obecnie realizowany projekt unijny.