WebCam - Gniazdo Dolina Baryczy

Wyniki konkursu na imiona dla młodych sokołów - Dolina Baryczy 2023

1

alt

Zakończył się konkurs na imiona dla młodych sokołów wędrownych z monitorowanego gniazda w Nadleśnictwie Żmigród.

Zwycięskie imiona to:

  • maleSZUWAREK6 EA - jako pierwsza imię zgłosiła Barbara Jakubczak
    Basiula
    (Warszawa).
  • maleSYLVAN 7 EA - jako pierwsza imię zgłosiła Kamila Jaros
    Kamila
    (Gdynia).
  • maleGONZO 8 EA - jako pierwsza imię zgłosiła Anna Koszowska (Gliwice).

W I etapie konkursu otrzymaliśmy propozycje imion od 90 osób. Poprawnie zgłoszono 68 różnych propozycji imion męskich oraz 66 różnych propozycji imion żeńskich. Na najciekawsze propozycje oddano 427 ważnych głosów.
Szczegóły poniżej.

Serdecznie gratulujemy.
Czytaj więcej...

Podsumowanie roku 2020

Dolina Baryczy to miejsce, gdzie znajdowało się ostatnie znane gniazdo sokoła wędrownego przed załamaniem się jego populacji. To tu w 1965 roku zaobrączkowano ostatnie młode sokoły w Polsce.

Rezydenci
image
maleSamiec Borek

Obrączka lewa niebieska 1AX, prawa zielona, wykluł się w 2017 roku w Dolinie Baryczy.

image
femaleSamiczka Zdenka

Obrączka obserwacyjna żółta MC, wykluła się w 2018 roku w Czechach, jej rodzime gniazdo znajduje się w Beskidach w odległości 240 km od Doliny Baryczy.

Czytaj więcej...

Dolina Baryczy - wprowadzenie

Dolina Baryczy to miejsce, gdzie znaleziono ostatnie znane gniazdo sokoła wędrownego przed załamaniem jego populacji. To tutaj w roku 1965 zaobrączkowano ostatnie młode sokoły na Polsce. W latach 2010 do 2019  wypuściliśmy tu ponad dwieście młodych sokołów. Na pierwsze rezultaty musieliśmy jednak czekać aż do 2015 roku, kiedy to sokoły złożyły jaja w gnieździe reintrodukcyjnym. Lęg się jednak nie udał. W roku następnym ptaki dochowały się już 3 młodych a w latach 2017-2019 po cztery młode. Ze względu na lęgi sokołów zmieniliśmy miejsce reintrodukcji. W roku 2019 ponownie w gnieździe reintrodukcyjnym, ale już w nowym miejscu, pojawiły się sokoły. Samiec pochodzi z miejscowego lęgu z roku 2017, samica natomiast przyleciała z Czech i wykluła się w roku 2018. Ze względu na młody wiek, ptaki same jeszcze nie przystąpiły do lęgu, natomiast intensywnie dokarmiały młode sokoły wypuszczane w tym miejscu. Zainstalowaliśmy dla nich nowe gniazdo, przy którym znajduje się prezentowany podgląd on-line. 

Od wielu lat, poza funduszami unijnymi, norweskimi stale wspiera nas w pracach na tym terenie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Podgląd on-line w Dolinie Baryczy w całości został sfinansowany przez ten Fundusz. Transmisja natomiast jest finansowana przez obecnie realizowany projekt unijny.