WebCam - Gniazdo Płock PKN ORLEN

Wyniki konkursu na imiona młodych sokołów - Płock PKN ORLEN 2023

Idź do...

alt

Zakończył się konkurs na imiona dla młodych sokołów z PKN ORLEN w Płocku w roku 2023.

Zwycięskie imiona to:

  • femaleTRADYCJA 4 EK - jako pierwsza zgłosiła Iwona Sławińska (Płock).
  • maleHARPUN 5 EK - jako pierwsza zgłosiła Iwona Sławińska (Płock).
  • maleATOM 6 EK - jako pierwszy zgłosił Piotr Libuda (Kraków).
  • femaleFUZJA 7 EK - jako pierwsza zgłosiła Agnieszka Mazik (Częstochowa).

W I etapie konkursu otrzymaliśmy propozycje imion od 78 osób. Poprawnie zgłoszono 66 różnych propozycji imion męskich oraz 61 różnych propozycji imion żeńskich. Na najciekawsze propozycje oddano 477 ważnych głosów.
Szczegóły poniżej.

Serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

Drugie spotkanie edukacyjne dla młodzieży w Płocku

Piątego października br. odbyło się spotkanie edukacyjne poświęcone gniazdującemu w płockim ORLENie sokołowi wędrownemu. Spotkanie miało miejsce w Szkole Specjalnej nr 24 w Płocku. W trakcie prelekcji prezentowany był prawdziwy sokół wędrowny, na co dzień wykorzystywany sokolniczo. W trakcie spotkania została przedstawiona młodzieży historia płockiego gniazda sokoła wędrownego zlokalizowanego na kominie ORLENu oraz sokolnictwa. Dzięki takim spotkaniom młodzież dowiaduje się o roli, jakie spełniają drapieżniki w środowisku naturalnym, szczególnie na terenach zurbanizowanych, gdzie ze względu na diametralnie inne warunki, niż w „Środowisku naturalnym” obecność naturalnych drapieżników jest znacznie ograniczona. Była to jedna z nielicznych okazji, gdzie można oko w oko poprzebywać z najszybszą istotą na ziemi. Sokół wędrowny może osiągać prędkość ponad 400 km/h podczas ataku. Żadne inne stworzenie nie potrafi osiągnąć takiej szybkości.
Prelekcje poprowadził Piotr Adamiak – sokolnik, hodowca sokołów oraz wieloletni edukator w zakresie przyrody, sokolnictwa i ochrony ptaków drapieżnych.PKN ORLEN jest partnerem odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce.
Czytaj więcej...

Spotkanie edukacyjne dla młodzieży w Płocku

W dniu 07 lipca br. odbyło się spotkanie z sokołem wędrownym na półkoloniach kulturalnych w Płocku, sponsorowanych przez PKN ORLEN.  W spotkaniu zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 23, uczestniczyło ponad osiemdziesięcioro dzieci. Sokolnik – Piotr Adamiak z Fundacji Stowarzyszenia ,,Sokół’’ prezentował na spotkaniu sokoła wędrownego, który gniazduje m.in. na terenie ORLENu w Płocku. Opowiadał o jego historii i powrocie do natury. Opowiadał również o sokolnictwie wraz z prezentacją innych gatunków ptaków używanych w sokolnictwie, jak np. myszołowiec, powszechnie znanym jako jastrząb Harrisa.

PKN ORLEN jest partnerem odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce.

Czytaj więcej...

Zakup nadajnika satelitarnego dla płockiego sokoła

Zakupiliśmy ze środków otrzymanych z ORLENu kolejny nadajnik satelitarny. Podobnie, jak w zeszłym roku, założymy go młodemu sokołowi wyklutemu w gnieździe na terenie zakładu ORLEN w Płocku. Zeszłoroczna samiczka Petra, po przezimowaniu w Niemczech, teraz intensywnie lata po Polsce szukając swojego miejsca na Ziemi. Dzięki nadajnikowi zapewne dowiemy się, gdzie się osiedli i będziemy mogli śledzić jej losy w kolejnych latach. Czy tegoroczny młody z nadajnikiem również będzie sobie tak dobrze radził ? Liczymy, że tak, ale musimy sobie zdawać sprawę, że pierwszy rok przeżywa tylko około 1/3 młodych. Bądźmy jednak dobrej myśli.

PKN ORLEN partnerem wspierania odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce.

Czytaj więcej...