Prezentacja ALP

Administrator

Witam

   Poniżej zamieszczam pliki prezentacji do szkoleń w nadleśnictwach. Jest to wersja uaktualniona w stosunku do szkoleń z 2010 i 2014 r. Prezentacja będzie jeszcze poprawiana, o czym będę na bieżąco informował.  Proszę o zgłaszanie ewentualnych uwag, jeśli będą one miały większe znaczenie.

   Niezależnie od ilości włożonej pracy w tworzenie prezentacji nigdy nie wyczerpie się całkowicie tematyki i wszystkiego dostatecznie nie przedstawi. Pamiętać należy jednak, że prezentacja skierowana jest głównie do osób mało orientujących się w tematyce, nie do doświadczonych ornitologów. Zadaniem prezentacji jest natomiast uczulenie na możliwość występowania sokoła w lesie i próbę nauczenia wstępnej identyfikacji gatunku, którą później i tak należy zweryfikować.

   Prezentację główną, plik mp3 oraz obydwa pliki mp4 należy umieścić w jednym katalogu aby był odtwarzany dźwięk i obraz. Niestety nie na wszystkich komputerach to działa poprawnie, być może w celu odtworzenia dźwięku i wideo będzie trzeba wgrać prezentację na inny komputer, lub odtworzyć z pendriva. Tę kwestię należy odpowiednio wcześniej przetestować, ponieważ głos zaniepokojonego sokoła jest bardzo charakterystyczny i pomocny w określeniu gatunku.

   Przed przeprowadzeniem prezentacji bardzo proszę o zaznajomienie się z tekstem pomocniczym zamieszczonym pod każdym slajdem. W celu ułatwienia prowadzenia prezentacji można ją wyświetlać w trybie "widoku prezentera". Szczegóły na ten temat na końcu strony.

 

Proszę pamiętać o:

- lista obecności z podpisem Nadleśniczego

- 2-3 zdjęcia z każdego szkolenia

- prezentacja sokoła wędrownego - żywego ;)

- rozdanie materiałów - ze płyta CD z prezentacją i materiałami dodatkowymi z roku 2014. Część merytoryczna jest bez więszych zmian, jedynie dane dotyczące aktualnego stanu populacji jest nieaktualna. Po jednej lub kilka płyt będzie można zostawić w Nadlesnictwach, aby zainteresowane osoby mogły sobie przypomnieć lub utrwalić wiedzę.  Informacja o lornetce za gniazda w prezentacji na płycie CD jest nieaktualna.

- mamy już około trzydziestu stanowisk leśnych. Proszę zwrócić uwagę, czy w danym Nadleśnictwie jest gniazdo sokołów i to podkreślić na szkoleniu.

- na koniec proszę zapytać, czy znają lub podejrzewają jakieś gniazda sokołów poza tymi, o których wiemy. Przed każdym szkoleniem można mnie zapytać o szczegóły dotyczące gniazd w poszczególnych nadleśnictwach.


Poniżej prezentacja główna, plik dźwiękowy z głosem sokoła oraz dwa pliki wideo. Wszystkie pliki należy umieścić w jednym folderze:

Prezentacja "Sokół w lasach"   prezentacja - 56,3 MB

plik mp3 plik dźwiękowy mp3 - 91 kB

plik mp4 plik wideo przy gnieździe - mp4 - 9,95 MB

plik mp4 plik wideo na kominie - mp4 - 7,82 MB

 Podczas szkolenia należy podpisać listę obecności potwierdzoną przez Nadleśnicwo !!!

Lista obecności - dokument Word - 156 kB

Lista obecności - dokument pdf - 58 kB

Mapka z Nadleśnictwami, gdzie planujemy obecnie szkolenia. Na czerono zaznaczone sa nadleśnictwa z gniazdami sokołów.


W celu ułatwienia prowadzenia szkolenia istnieje możliwość wyświetlania prezentacji w trybie  "widoku prezentera".

W tym celu należy w komputerze ustawić obsługę dwóch monitorów i włączyć drugi monitor.

Następnie w programie PowerPoint należy włączyć widok prezentera i ustawić monitor, na którym będzie wyświetlana główna prezentacja.

 

W takim układzie rzutnik multimedialny będzie wyswietlał standardowo prezentację, natomiast na monitorze komputera będą widoczne: wyświetlany slajd, widok kolejnych slajdów, tekst dodatkowy spod slajdu oraz kilka dodatkowych informacji.

Te ustawienia należy przygotować i przetestować odpowiednio wcześniej, by nie było problemów w trakcie samej prezentacji!

Poniższy widok w większej rozdzielczości

 

 

 

   Proszę o wszelkie uwagi na mój e-mail. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.