PKiN 2009 Pisklę zaobrączkowane

Autor: Administrator
Odsłon: 30165

Na 45 piętrze Pałacu Kultury i Nauki mieszka Skierka, córka Warsa i Sawy - konkurs na imiona dla warszawskich sokołów rozstrzygnięty.

Dziś, 11 maja, zaobrączkowano pisklę pary sokołów mieszkających na Pałacu Kultury. Pisklak okazał się samiczką. Pozwala to rozstrzygnąć konkurs na jej imię – będzie się nazywała Skierka. Rodzice już wcześniej otrzymali imiona Wars i Sawa. Obecnie cała rodzina sokołów nie jest już bezimienna. Sokoły cały czas można odwiedzać w ich domu za pośrednictwem Internetu na stronie www.peregrinus.pl/pl/warszawa-pkin.

Skierka dostała od nas dwie obrączki – żółtą obrączkę ornitologiczną i niebieską obrączkę obserwacyjną o numerze 4 R.

Obrączkowanie sokołów pozwala na śledzenie ich losów w przyszłości. Dowiemy się o jego losie, jeśli kiedykolwiek ktoś odczyta numer obrączki ornitologicznej lub obserwacyjnej i skontaktuje się z ornitologami zajmującymi się sokołem wędrownym w Polsce lub w innym kraju europejskim.

Skierka po zaobrączkowaniu

W ramach Polskiego Programu Restytucji Populacji Sokoła Wędrownego staramy się obrączkować sokoły ze wszystkich znanych i dostępnych gniazd sokołów, a także wszystkie sokoły pochodzące z hodowli i wypuszczane w celu odbudowy dzikiej populacji.

Stowarzyszenie „Sokół” współpracuje w ramach Europejskiej Grupy Roboczej Sokoła Wędrownego z podobnymi organizacjami z całej Europy w zakresie wymiany informacji o obserwacjach sokołów i obrączkach obserwacyjnych. W wielu krajach, w tym w Niemczech, stosowany jest podobny do polskiego system kolorowych obrączek ornitologicznych i obserwacyjnych, umożliwiający szybką identyfikację dzikich sokołów. Informacje o obrączkach ornitologicznych trafiają natomiast do światowego systemu wymiany informacji o ptakach obrączkowanych, w Polsce informacje te zbiera Stacja Ornitologiczna Polskiej Akademii Nauk w Górkach Wschodnich kolo Gdańska.

Wiceprezes PKiN A.Siezieniewski i J.Sielicki podczas obrączkowania młodego sokoła

Kategoria: /