Wyniki konkursu na imiona dla dorosłych sokołów - Poznań VEOLIA 2020

 

logo

alt

Wyniki konkursu na imiona dla dorosłych sokołów wędrownych Poznań VEOLIA w roku 2020

Zakończył się konkurs na imiona dla dorosłych sokołów gniazdujących na terenie EC Karolin.

Zwycięskie imiona to:

  • maleVELIO - jako pierwsza imię zgłosiła Marta Markiewicz  z m. Borowe
  • femaleMALTANKA - jako pierwsza imię zgłosiła Joanna Hewelt-Kudła z Gdańska

W I etapie konkursu otrzymaliśmy propozycje imion od 184 osób. Poprawnie zgłoszono 109 różnych propozycji imion męskich i 101 różnych propozycji imion żeńskich. Na najciekawsze propozycje oddano 950 ważnych głosów. Szczegóły poniżej.

Nagrody w konkursie ufundowali: Fundacja VEOLIA, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "SOKÓŁ".

Laureatom serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

Poznań VEOLIA - wprowadzenie

     Kilka lat temu Firma Veolia zgłosiła się do naszego Stowarzyszenia z prośbą  o pomoc w założeniu na kominach należących do nich, platform jako potencjalnych miejsc lęgowych dla sokołów wędrownych. Po konsultacjach i wykonaniu niezbędnych projektów, we wrześniu 2017 roku zostało zamontowane gniazdo na kominie poznańskiej Veolii - EC Karolin. Wcześniej nie mieliśmy sygnałów o przebywających tam sokołach. Ale wyciekły informacje o planach montażu tam sokolego gniazda, o czym prawdopodobnie dowiedziały się sokoły, i wielokrotnie przed jak i po montażu gniazda były widziane na tym kominie. Niestety w roku 2018 nie zdecydowały sie na zajęcie gniazda, co skwapliwie wykorzystały pustułki. Niestety w trakcie wyhowywania młodych, jeden osobnik z pary zginął, przez co lęg się ostatecznie nie udał. 

   1 kwietnia 2019 roku zdecydowano się na uruchomienie kamer w oczekiwaniu na sokoły. I właśnie tego dnia poraz pierwszy w tym roku w gnieździe pojawiła się pustułka. Liczymy na to, że jak nie w tym, to w przyszłych latach pojawią się sokoły w naszym gnieździe.

Gniazdo oraz kamery i transmisja sfinansowane zostały przez Fundację Veolia Polska, montaż gniazda sfinansowane przez Stowarzyszenie Sokół.