Na początku lat osiemdziesiątych XX wieku Czesław Sielicki założył ośrodek rehabilitacji i hodowli ptaków drapieżnych we Włocławku. Początkowo w Ośrodku pojawiły się łatwiejsze do hodowli gatunki sokołów. Hodowla powstała w całości ze środków prywatnych i społecznych, przy pomocy kół łowieckich i myśliwych z ówczesnego województwa włocławskiego. Sokoły w Ośrodku pochodziły z darowizn hodowców z Niemiec i Austrii. W 1986 roku formalnie powołany został Ośrodek Rehabilitacji i Hodowli Ptaków Chronionych we Włocławku w ramach Urzędu Wojewódzkiego we Włocławku, w którym Czesław Sielicki pełnił funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Ośrodek nadal prowadzony był społecznie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska finansował niezbędne inwestycje.
Z dniem 1 kwietnia 1992 roku Ośrodek został przekazany pod zarząd Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Kierownikiem Ośrodka nadał był Czesław Sielicki, pełniący także funkcję wicedyrektora Parku. Od 1996 roku Ośrodek jest prowadzony przez Sławomira Sielickiego. Działalność Ośrodka finansowana była w całości ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Włocławku, później Toruniu.
Ośrodek został zlikwidowany na skutek działań dyrektora Parku Krajobrazowego, który najpierw doprowadził do dekapitalizacji wolier, zabraniał odświeżania materiału hodowlanego, a nadtępnie pod pretekstem stanu technicznego Ośrodek zlikwidował. Stowarzyszenie "Sokół" proponowało wielokrotnie przejęcie Ośrodka i jego dalsze prowadzenie i finansowanie. Niestety dyrektorowi Parku nie leży na sercu dobro przyrody i wolał zniszczyć dorobek Ośrodka.
Ośrodek był jedną z ikon ochrony przyrody we Włocławku. Włocławek znany jest między innymi właśnie z tego ze hoduje się tu sokoły. Park Krajobrazowy zawsze i wszędzie chwalił się jego działalnością i efektami pracy, przykładowo sokoły pokazywano przy okazji wielu prezentacji Parku, na przykład na Dniach Ziemi i wielu innych tego typu imprezach, dorobek Ośrodka jest też główną częścią wydawnictw promujących Park. Świeżym przykładem jest wydawnictwo Parku pod tytułem „Aktywna ochrona gatunkowa zwierząt” z końca 2007 roku.
Ośrodek został zlikwidowany z końcem marca 2009. Ptaki zostały przez dyrektora Parku Krajobrazowego nielegalnie przekazane i przewiezione do ogrodów zoologicznych w całej Polsce.
Stowarzyszenie "Sokół" będzie starać sie odtworzyć Ośrodek i podtrzymać tradycje włocławskiej hodowli.