Konkurs na imiona dla młodych sokołów wędrownych - Dolina Baryczy 2020

Zapraszamy do wzięcia udziału w

alt

Konkursie na imiona dla dorosłych sokołów Dolina Baryczy w roku 2020

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "SOKÓŁ".

Zapraszamy do udziału w konkursie na imiona dla młodych sokołów wędrownych z monitorowanego gniazda zlokalizowanego na trenie Nadleśnictwa Żmigród z sezonu lęgowego 2020.

Dla zwyciężców będą ufundowane ciekawe nagrody.

Czytaj więcej...

Wyniki konkursu na imiona dla dorosłych sokołów - Dolina Baryczy 2020

Idź do...

Idź do...

alt

Wyniki konkursu na imiona dla dorosłych sokołów wędrownych z Doliny Baryczy w roku 2020

Zakończył się konkurs na imiona dla dorosłych sokołów gniazdujących na terenie Nadleśnictwa Żmigród.

Zwycięskie imiona to:

  • maleBOREK - jako pierwsza imię zgłosiła Elżbieta Krzymowska z Olsztyna
  • femaleZDENKA - jako pierwsza imię zgłosiła Katarzyna Rubaj ze Świdnika

W I etapie konkursu otrzymaliśmy propozycje imion od 116 osób. Poprawnie zgłoszono 58 różnych propozycji imion męskich i 69 różnych propozycji imion żeńskich. Na najciekawsze propozycje oddano 457 ważnych głosów. Szczegóły poniżej.

Nagrody w konkursie ufundowali: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Nadleśnictwo Żmigród oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "SOKÓŁ".

Laureatom serdecznie gratulujemy.

Czytaj więcej...

Dolina Baryczy - wprowadzenie

Dolina Baryczy to miejsce, gdzie znaleziono ostatnie znane gniazdo sokoła wędrownego przed załamaniem jego populacji. To tutaj w roku 1965 zaobrączkowano ostatnie młode sokoły na Polsce. W latach 2010 do 2019  wypuściliśmy tu ponad dwieście młodych sokołów. Na pierwsze rezultaty musieliśmy jednak czekać aż do 2015 roku, kiedy to sokoły złożyły jaja w gnieździe reintrodukcyjnym. Lęg się jednak nie udał. W roku następnym ptaki dochowały się już 3 młodych a w latach 2017-2019 po cztery młode. Ze względu na lęgi sokołów zmieniliśmy miejsce reintrodukcji. W roku 2019 ponownie w gnieździe reintrodukcyjnym, ale już w nowym miejscu, pojawiły się sokoły. Samiec pochodzi z miejscowego lęgu z roku 2017, samica natomiast przyleciała z Czech i wykluła się w roku 2018. Ze względu na młody wiek, ptaki same jeszcze nie przystąpiły do lęgu, natomiast intensywnie dokarmiały młode sokoły wypuszczane w tym miejscu. Zainstalowaliśmy dla nich nowe gniazdo, przy którym znajduje się prezentowany podgląd on-line. 

Od wielu lat, poza funduszami unijnymi, norweskimi stale wspiera nas w pracach na tym terenie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Podgląd on-line w Dolinie Baryczy w całości został sfinansowany przez ten Fundusz. Transmisja natomiast jest finansowana przez obecnie realizowany projekt unijny.